شبیه سازی رفتارتان توسط فرزندتان

2
1143
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شبیه سازی رفتار، فرایندی طبیعی و تجربی یادگیری همه ما آدمیان است. لذا فرزندانمان نیز این شیوه را بکار می برند. لذا بگونه ای رفتار کنید که می خواهید کودکان تان آن رفتار را داشته باشد. فرزندان شما همیشه آن کار را که انجام می دهید را با دقت دنبال می کنند. آنها می بینند که شما چگونه استرس تان را کنترل می کنید. آنها رفتارتان با دیگران را تماشا می کنند. آنها کنار آمدن تان با احساسات تان را متوجه می شوند.

آنها تمام اطلاعات را مانند اسفنج های کوچک به درون می برند. بنابراین حتی زمانی که فکر می کنید فرزند شما توجهی ندارد، ضروری است که نقش یک الگوی مثبت را برای فرزندتان بازی کنید. این نحوه یادگیری را یادگیری دیداری نام نهاده اند. آنها از تمام افراد اطرفشان، و نه فقط از افرادی که رابطه مستقیم دارند، می آموزند. آدم های داخل تلویزیون، در مدرسه، فروشگاه ها و … همگی می توانند الگویی برای او باشند. 

نظریه یادگیری اجتماعی و مدل سازی

با توجه به نظریه یادگیری اجتماعی، مردم با تماشای دیگران امور را یاد می گیرند. آزمایش عروسک Bo-Bo نشان داد که چگونه بچه ها رفتار بزرگسال را تقلید می کنند. محققان کشف کردند که کودکان با عروسک رفتار می کنند که بزرگسالان رفتار می کنند.

بچه هایی که رفتار تهاجمی یک بزرگسال را با عروسک بادکنکی تماشا کردند، در تعاملاتشان با عروسک تهاجمی شدند. کودکانی که تماشاگر رفتار مهربانانه بزرگسالان با عروسک بودند، نیز همین کار را کردند.

مطمئناً شما به آزمایشات علمی نیازی ندارید که ثابت کند بچه ها از والدین خود تقلید می کنند. وقتی شما خانه را جارو می کشید، ممکن است متوجه شوید که فرزندتان نیز وانمود می کند که خانه را جارو می کند. یا ممکن است بشنوید که فرزندتان عروسک خرسی خود را به رختخواب می برد، همانطور که در شب شما او را وادار به خواب میکنید.

بچه ها چیزی را که می شنوند، تکرار می کنند و چیزی را که می بینند، تقلید می نمایند. آنها ممکن است کلمه ای را بیان کنند که نه منتاسب با سن شان است و یا در شان خانواده نباشد.

مراقب مدلسازی و نقش بازی کردن از یک رفتار بداتفاقی باشید.

گاهی اوقات، ممکن است بعضی از مدل های رفتاری ناخوشایند را برای بچه هایتان به طور ناخودآگاه به کار ببرید. در اینجا چند نمونه از راه هایی که والدین عادات بد را به کودکان آموزش می دهند، آورده شده است.

 • یک مادر به یک صندوقدار در سینما یا پارک بازی میگوید که پسر ۱۲ ساله او تنها ۱۱ سال دارد، بنابراین او می تواند از تخفیف استفاده نماید، لذا پسرش یاد بگیرد که گاهی اوقات دروغ گفتن هم اشکالی ندارد.
 • پدر، شبهای خود را صرف تماشای تلویزیون می کند، اما به دختر ۱۴ ساله اش می گوید که باید بیشتر بخواند.
 • والدین به بچه های خود می گویند که با احترام با همه رفتارکنند، اما اغلب نظرات انتقادی خود در خصوص ظاهر افرادی که در اخبار ظاهر می شوند را بیان می دارند.
 • یک زن و شوهر طلاق گرفته اغلب درباره مسائل مربوط به نگهداری کودک و برنامه دیدن او بحث و جدل می کنند، اما انتظار دارند که بچه ها با دیگری کنار بیاید.
 • یکی از والدین به پسر خود می گوید که انگشتانش را در دهانش نگذارد، اما زمانی که خودش عصبی می شود، ناخن هایش را می جود.
 • مادر به دخترش می گوید که با دیگران به مهربانی رفتار نماید، اما هنگامی که کارمند فروشگاه حاضر به پس گرفتن اقلام فروخته شده نمی شود،فریاد می کشد.
 • یک پدر به بچه هایش می گوید که باید غذای سالم بخورند اما پس از خوابیدن آنها، دسر را دزدکی می خورد و ورزش هم نمی کنند.
 • والدینی که در هیج کار خیریه و یا کار داوطلبانه ای (مثل تمیز کردن طبیعت) حضور نمی یابند، به بچه های خود می گویند که سخاوتمندانه باشند و دیگران را در دارایی خود سهیم سازند.
 • یک پدر سیگار می کشد و در حالی که در دستش سیگار دارد، به بچه هایش از بد بودن سیگار می گوید و اینکه هرگز نباید عادت بدی را انتخاب کنند.
 • مادری که از گران بودن همه چیز و اسباب بازی می گوید و می خواهد فرزندش به فراوانی معتقد باشد.

والدین به فرزندان خود در خصوص پذیرفتن مسئولیت رفتار می گویند، اما وقتی که آنها سر قرار دیر می رسند آن را بخاطر ترافیک می دانند.

قوانین خود را دنبال کنید

پسری بنا بر تاثیر والدین که مشغول کار با موبایل و تب لت هستند، با لبتاپ کار می کند. هر کدام تنها هستندو

این واقعا سخت است که برای ایجاد رفتار مناسب در بچه ها، در همه زمان ها مدل خوبی بود. با این حال، شما هر روز فرصت دارید که برای بچه های خود شرایطی را فراهم کنید که یادگیری تجربی داشته باشند، و آنها بتوانند بیاموزند از که چگونه رفتاری مناسب داشته باشند.

ممکن است در زمانهایی بنظرتان برسد که فکر کنید می توانید کمی از قوانین تخطی کنید، ولی بدانید که بچه ها نمی نواننند این کار را انجام دهند. به عنوان مثال، اگر  «یک دروغ کوچک» به دوست تان بگوئید که مثلاً نمی توانید به او کمک کنید زیرا شما «سردرد» را دارید، اما به برنامه دیگری بپردازید، بچه هایتان یاد خواهند گرفت که دروغ گفتن قابل قبول و کاری درست است.

به بچه ها، چگونگی پیروی از قوانین خانوار را نشان دهید. از نظمی استفاده کنید که مهارت های زندگی را یاد بگیرند و توضیح دهید که چگونه این قوانین بعدها در زندگی به آنها کمک خواهند کرد. اگر به بچه ها نشان دهید که به قوانین احترام می گذارید، کارآیی راهبردهای انضباطی خود را افزایش خواهید داد.

استثنائات قانون را توضیح دهید

ممکن است مواردی پیش بیاید که شما نیاز داشته باشید ارزش های خود را به بچه ها توضیح دهید. اگر دوست شما یک کیک پخت و شما آن را خوردید و بد مزه بود، ممکن است هنوز هم به او بگویید که خیلی خوشمزه است. در صورتی که چیزی شبیه این مورد باشد، می توانید به فرزندتان توضیح دهید که مهم است که مهربان باشید.

مهارت های جدید مدل

وقتی میخواهید به فرزندتان چیزی جدیدی بیاموزید،  مثلاً این که چگونه رختخواب خود را مرتب کند و یا اینکه چگونه بند کفشهایش را ببندد، به او نشان دهید که چطور خودتان این کار را انجام میدهید. سپس اجازه دهید که کودک آن را به تنهایی انجام دهد. نشان دادن نحوه انجام کار به جای گفتن نحوه انجام، می تواند بهترین راه برای آموزش انواع مهارت های جدید به بچه ها باشد.

به مهارت های اجتماعی و عاطفی نیز توجه کافی داشته باشید. به کودک خود آموزش دهید که چگونه به فردی سلام و خوش آمد بگوید و چگونگی مدیریت احساسات، مانند سرخوردگی و ناراحتی، را نشان دهید.

منابع:

 1. verywellfamily.com
 2. canr.msu.edu
 3. تجربیات شخصی

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید