تشویق کودکان برای ترغیب رفتارهای خوب

1
1275
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تشویق کودکان برای ترغیب رفتارهای خوب، کاری بسیار ساده است. اما در حقیقت یک استراتژی تربیتی بسیار مؤثر می باشد،که باعث افزایش رفتار خوب می گردد. زمانی که فرزندتان قوانین را رعایت می کند، به آن اشاره کنید و یا به او بگویید که قدردان این رفتار او هستید. او را با این توجه و تعاریف به ادامه انجام کارهای خوب رهنمون و ترغیب کنید. باید ببینید که کلمات شما چگونه می تواند رفتار فرزندتان را تغییر دهند. در این مطلب درباره این موضوع صحبت و راهکار ارائه می گردد.

استفاده از توجه مثبت به جای توجه منفی

تصور کنید که در یک اتاق با سه فرزند هستید. دو تا از بچه ها بی سر و صدا با اسباب بازی هایشان  بازی می کنند. کودک سوم به طور وحشت ناکی در حال دویدن به اطراف است؛ روی مبلمان می پرید و جیغ می زند. کدام کودک به احتمال زیاد توجه شما را جلب می کند؟ اگر مثل اکثر والدین باشید، به احتمال زیاد بیشتر به کودک با رفتار نادرست توجه کنید.

با این حال، شما می توانید وضعیت را تغییر دهید. احتمالاً بتوانید به کودک بد رفتار با گفتن چند جمله انگیزه ای بدهید که از وضعیت درست پیروی کند، مثلاً  با گفتن “وای، من عاشق اینطور نشستن شما در آنجا، و با آرامش بازی کردن تان هستم”.

به سادگی می توان از رفتارهای خوب غافل شد. اما وقتی بچه ها توجه مورد نیازشان را دریافت نمی کنند، غالباً هر کاری را که به نظرشان لازم است انجام می دهند تا آن توجه را بگیرند؛ و این به آن معنی رفتار نادرست است. وقتی به کودک بخاطر رفتار خوب توجه مثبت می کنید، کمتر احتمال دارد که او به گونه ای دیگر رفتار کند.

تشویق رفتاری کودکان می تواند بسیار کمک کند

تشویق کودکان می تواند ترغیب کننده بسیاری از رفتارهای خوب او باشد. توجه کنید و فرزندتان را در موقع انجام کارخوب ببینید و به آن رفتار خوب در گفتار خود اشاره کنید. این حمایت مثبت شما از رفتارش، او را به ادامه آن رفتار مشتاق می کند.

در اینجا چند رفتار خاص معرفی می گردد که می توانند در تشویق کردن کودکان استفاه شوند و بسیار خوب هم نتیجه بخش باشند.

  • رفتارهای جوانمردانه : فرزند خود را بخاطر اشتراک گذاری، مراعات کردن نوبت، استفاده از کلمات مهربانه و ارتباط خوب داشتن با دیگران ستایش کنید.
  • انطباق: فرزند خود را بخاطر پیروی از قوانین و گوش دادن به دستورات و خواسته های تان تشویق کنید. به یاد داشته باشید وقتی کودک شما بی سر و صدا بازی می کند یا خود را سرگرم می کند، به او توجه داشته باشید.
  • تلاش: وقتی فرزند شما در حال یادگیری مهارتی جدید است، تشویق می تواند او را به تلاش کردن ترغیب کند. به عنوان مثال، اگر فرزندتان را بخاطر تمایل او برای تلاش زیادش یا توانایی تحمل و صبور بودن در هنگام یادگیری، ستایش می کنید، انگیزه او را برای ادامه تلاش بیشتر می کنید.

بصورت موثر تحسین کنید

تحسین و توجه مثبت وقتی که به طور درست انجام می گیرند، راهکاری و فعالیتی درست و صحیح می باشند. در اینجا چند روش برای بالا بردن تأثیرگذاری تشویق تان آورده شده است، تا بتوانید سبب دل گرمی رفتارهای خوب کودک شوید:

دختر و پدری در کنار یک میز، پدر کودک خود را تشویق می کند
Praise kids
  • تحسین های خود را فوری و به صورت مکرر انجام دهید. اگر فرزند شما برای مدت طولانی بی سر و صدا بازی می کند و یا اینکه مثلاً در یک بعداز ظهر به سختی روی یک موضوع کار می کند، به صورت مکرر او را تشویق کنید.
  • به حالت خاص تشویق و تمجید کنید. به جای گفتن “چه کار خوبی انجام می دهی”  بگویید: “کار ارزشمندی کردی، که وقتی از شما خواستم بشقاب خود را در سینک ظرفشویی قرار دهید، انجامش دادی.”. این جمله به وضوح نشان می دهد که شما از فرمان برداری سریع ایشان لذت برده ای و برای همین تشویق ش کرده اید.
  • تشویق کودکان را بصورت مثبت انجام دهید. به جای گفتن “چه کار خوبی می کنی که فریاد نمی کشی ” بگویید: “وقتی که به شما گفتم نمی توانید برای بازی بیرون بروید، بهتون افتخار کردم که چه فرزندان فهمیده و آرامی دارم”. آن رفتارهایی را که دوست دارید بیشتر در او ببینید را اشاره کنید، نه رفتارهایی را که می خواهید در او کاسته شود و دیده نگردند. هرگز ستایش خود را با انتقاد مخلوط نکنید، تا اثربخشی خود را از دست ندهد.
  • تلاش را ستایش کنید، نه نتیجه را. تشویق کودکان زمانی می تواند عزت نفس سالم ایجاد کند که در آن به تلاش فرزندتان اشاره کنید. به جای تشویق کودکان برای گرفتن نمره ۲۰، خواست و تمایل او برای درس خواندن و آماده شده برای امتحان را تشویق کنید.
  • به صورت واقعی تشویق کنید. به جای اینکه بگویید: “شما باهوش ترین بچه ای هستی که تا به حال دیده ام”، یا “شما بهترین بازیکن فوتبال در کل مدرسه هستید”؛ به صورت واقعی تشویق کنید. جملاتی مانند: “شما دونده خوبی هستی” یا “برای انجام تکلیف مدرسه ات بسیار عالی تلاش می کنی”.
  • از برچسب زدن به کودک خودداری کنید. استفاد از برچسب زدن، حتی وقتی که مثبت هستند، ایده خوبی نیست. اتلاق جملاتی نظیر “نابغه کوچولوی من” یا “ستاره فوتبال” ممکن است باعث شود کودک شما فکر کند که این چیزی است که او به آن معروف است و با آن شناخته می شود. تمجید و تشویق خود را بر روی رفتار او متمرکز کنید، نه بر روی صفات او.

تشویق را در برنامه کلی تربیتی خود بگنجانید

شما می توانید با توجه و دیدن فرزندتان در حین انجام کارهای خوب، از بروز بسیاری از بد رفتاری های او جلوگیری کنید. اما هنگامی که فرزند شما قوانین را زیر پا می گذارد، بسیار مهم است که تنبیه و عواقب منفی آن را ببیند تا وی را از انجام رفتارهای نادرست در آینده باز دارد.

هنگامی که فرزند شما با مسئله رفتاری خاصی روبرو است، برای نحوه استفاده از تشویق جهت ترغیب او به انتخاب رفتار خوب، برنامه روشنی تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر او هنگام عصبانیت برادرش را زد، انرژی خود را برای تشویق او، برای بیان کلمات مهربانه، حرکتهای رفتاری آرام و مهارت حل مسئله بگذارید.

منابع:

https://www.verywellfamily.com/how-to-use-praise-to-promote-good-behavior-1094892

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید